MENU

Практично кожна сучасна людина є активним користувачем Інтернету. Хтось знає, хтось здогадується, а хтось вже стикався з проблемами безпеки власного комп'ютера і особистої інформації. Вся ця загроза виходить з мережі, так що слід дотримуватися кількох правил безпеки.

1. Перш за все, слід встановити на свій комп'ютер необхідний захист, а саме антивірусне програмне забезпечення відомого виробника. Його необхідно регулярно оновлювати, про що забувати не слід.

2. Дуже важливо намагатися не розміщувати в мережі особисту інформацію, таку як ваше ім'я, адреса, телефони тощо.

3. Не надсилайте особисту та конфіденційну інформацію з мережі, якщо вона не зашифрована.

4. Важливо не зберігати свої паролі на комп'ютері. Краще використовуйте для цього зовнішні носії, тобто той же звичайний папір або блокнот, або ж зберігайте їх у спеціальних програмах, захищених від злому.

5. Використовуйте тільки надійні пін-коди та паролі для доступу до різних ресурсів, соціальних мереж, електронної пошти і т.п. Не використовуйте однаковий, нехай навіть складний, пароль для кількох сайтів.

6. Ніколи не відповідайте на спам.

7. Не виконуйте жодних дій, що вимагаються  в повідомленнях, отриманих від невідомих користувачів на вашу електронну пошту. В іншому випадку нічого хорошого не чекайте.

8. Не відкривайте і не запускайте файли або програми, які прислали вам невідомі люди. У них може міститися що завгодно і в більшості випадків це віруси.

9. Якщо навіть від ваших знайомих приходять підозрілі повідомлення, не відповідайте і не відкривайте їх, оскільки їх сторінки можуть бути зламані і використані шахраями. Це дуже поширене явище.

10. Уважно відносьтеся до всіх електронних листів, які містять посилання на інші ресурси. Далеко не завжди зазначена посилання веде туди, куди вказано в описі.

11. Не здійснюйте операцій зі своїми банківськими рахунками через Інтернет у громадських місцях та Інтернет-кафе. Це дуже небезпечно.

 

Запорука безпеки в Інтернеті - надійний пароль

Працюючи або розважаючись в Інтернеті, ми реєструємося на масі сайтів. Щоб ваш логін і пароль не потрапили в чужі руки, а ваша особиста переписка не стала надбанням громадськості, дуже важливо дотримуватися правил безпеки в Інтернеті.

Часто користувач не може придумати пароль і використовує прості поєднання букв або цифр по типу "qwerty" або "123456". Але такий пароль дуже легко підібрати, і при спробі злому хакери перевіряють такі комбінації в першу чергу. Тому дійсно безпечний пароль повинен відповідати певним критеріям.

Пароль не повинен складатися з простого слова, небажано використовувати в якості пароля своє ім'я, прізвище, дату народження, імена близьких людей і т.п. Краще використовувати не слово, а безглузду комбінацію букв. Якщо вам важко її придумати, наберіть українське слово в англійській розкладці, наприклад, слово "захист" перетворюється в "pfobnf". Але, знову ж таки, слово не повинно бути занадто простим.

Кращий пароль - це комбінація великих і малих літер, цифр і спецсимволів в довільному порядку. Чим важливіший для вас пароль від аккаунта на тому чи іншому сайті, тим складнішим він повинен бути. Багато сайтів визначають ступінь безпеки вашого пароля при реєстрації і не дають можливості використовувати занадто простий пароль.

Ті ж вимоги відносяться і до секретного питання для відновлення забутого пароля. Занадто просте питання з очевидною відповіддю, відомим не тільки вам, анітрохи не убезпечить ваш аккаунт електронної пошти. Краще замість стандартного секретного питання придумати власний, відповідь на яке буде відома тільки вам. Це підвищить вашу безпеку в Інтернеті. Якщо сайт, на якому ви реєструєтесь, пропонує здійснити прив'язку вашого аккаунта до номера мобільного телефону - скористайтеся цією можливістю, тоді при втраті пароля він прийде не на електронну пошту, а у вигляді SMS. Погодьтеся, зловмисникові важче отримати фізичний доступ до вашого телефону, ніж до електронної поштової скриньки.

Для забезпечення безпеки в Інтернеті дуже важливо правильно зберігати ваш пароль. Найкраще запам'ятати його напам'ять і ніде не записувати - тоді ймовірність того, що він потрапить у чужі руки, мінімальна. Якщо ви не можете обійтися без підказки, придумайте кодову фразу, в якій буде зашифрований ваш пароль. Існують також програми для збереження паролів, які зберігають всі ваші паролі в базі даних. Але для доступу до бази теж використовується пароль, так що занадто довіряти програмам не варто.

Багато браузерів пропонують зберігати ваші паролі. Але якщо ви дорожите безпекою в Інтернеті, зберігайте паролі в браузері тільки на вашому особистому комп'ютері, до якого маєте доступ тільки ви. На роботі, в училищі або в інтернет-кафе запам'ятовувати пароль в браузері не варто. При роботі з чужого комп'ютера при вході на сайт, що вимагає авторизації, ставте галочку біля фрази "чужий комп'ютер" або "не запам'ятовувати пароль", якщо така функція присутня. Закінчуючи роботу з сайтом, обов'язково натисніть на кнопку "вихід", інакше наступний користувач, який сяде за комп'ютер, отримає доступ до вашого аккаунта.

Намагайтеся на різних сайтах використовувати різні паролі. Наприклад, пароль вашої електронної пошти не повинен співпадати з паролем в соціальній мережі. Щоб підвищити рівень безпеки в Інтернеті, використовуйте різні електронні поштові скриньки для особистого листування і для реєстрації на сайтах. З електронною кореспонденцією краще працювати не безпосередньо в браузері, а в спеціальній програмі - поштовому клієнті.

Ваш пароль можуть перехопити і за допомогою спеціальних скриптів. Наприклад, в соціальних мережах популярні скрипти, що дозволяють відзначити відразу всіх друзів на фотографії. Вам пропонується просто скопіювати код та вставити його в адресний рядок браузера. Можливо, цей код і правда безпечний - але якщо ви не розбираєтеся в скриптах і не впевнені на 100%, як працює код, ризикувати не варто, якщо ви не хочете втратити свого аккаунта. З тих же міркувань безпеки в Інтернеті постарайтеся не використовувати програми, що пропонують скачати з соціальних мереж музику і відео, якщо вони пропонують вам ввести свій логін і пароль.

Для перехоплення паролів використовуються трояни - шкідливі програми, які маскуються під нешкідливі файли. Щоб убезпечити свої особисті дані, не завантажуйте файли з недовірених джерел і не запускайте незнайомі програми. Обов'язково встановіть на свій комп'ютер антивірусне ПЗ - існує безліч антивірусів, і багато безкоштовні антивіруси не поступаються по надійності і функціональності комерційним. Також підозрілі файли і посилання можна перевірити онлайн, щоб упевнитися в їх безпеці.

Ще одна загроза безпеки в Інтернеті - так званий фішинг. Ми вже розповідали про нього в статті "Шахрайство в Інтернеті: як не попастися на вудку?" Щоб не стати жертвою фішингу, не переходьте по підозрілих посиланнях, які схожі на справжні (наприклад, замість www.example.com - www.exxampl.com) і не повідомляйте свій логін і пароль від аккаунта нікому, навіть якщо ця людина представився адміністраторам сайту - справжньою адміністрації ваш пароль не потрібен.

Ваша безпека в Інтернеті знаходиться в ваших руках, тому тільки в ваших силах зробити так, щоб ніхто не дізнався ваш пароль і не скористався особистою інформацією в поганих цілях.